Zařízení akvária

Mnoho lidí podlehne osobnímu kouzlu želv, koupí si ji jako maličkou a v tom lepším případě ji dají do maličkého akvária s kamenem a lampou, tím to všechno končí. Jednou za měsíc možná vymění vodu a to, jestli želva trpí nikoho nezajímá.
            Správné akvárium by mělo mít ostrůvek, nějakou lampu a filtr. Dekorace jako například drobný štěrk na dno není nutná a ztěžuje čištění akvária. Na druhou stranu to má také pozitiva. Želva musí nějak vyplnit svůj volný čas a tak, mimo vyhřívání hledá po dně zbytky potravy.

 

Ostrov

Je velmi mnoho způsobů, jak vytvořit želvě ostrov. Možná se ptáte, k čemu ostrov? Želva ve volné přírodě tráví svůj čas tím, že střídá hledání potravy s vyhříváním. Jelikož je kromě léta ve vodě zima, tak se musí nějak zahřát, nehledě na to, že díky UV záření spaluje tuky.
                   

Ostrůvek z většího kamene

  Na dno bezpečně umístíme větší kamen, který není hladký. Velká část musí být nad hladinou, zde se bude želva vyhřívat a proto by se na něj měla vejít celá. Pokud chováte více želv, dbejte na to, aby se na kámen vešli bez problémů obě dvě. Také by jste měli kámen zabezpečit, aby se nijak nemohl převalit na želvu, která pluje u dna. Toho docílíme tím, že kámen položíme do štěrku.

                                      Nevýhody: Zabírá příliš prostoru (ten je pro želvu zvláště v malém akváriu velice důležitý.)              

                                                    : Uvolňované chemikálie (zvláště pokud jsme kámen vzali z přírody)

                                                    : Nebezpečí úrazu

                                                    : Špatná přístupnost (Né vždy na něj želva dokáže vylézt)


Ostrůvek z větve

Chtěl bych upozornit, že tento způsob moc nedoporučuji. Neznám žádného chovatele želv, který by měl ostrůvek z větve. Píši o tom spíše informativně, protože jsem o tom někde zaslechl. Funguje to tak, že se větev "zasekne" o dva rohy akvária. V jednom rohu pod vodou, v druhém nad vodou. Akvárium takto vypadá přírodněji, ale želva bude mít mnoho problémů s tím, jak se na tu větěv vůbec dostane. K tomu ještě nepočítám problémy s osvětlením.

                                     Nevýhody: Špatná přístupnost (želva bude mít mnoho problémů s tím, jak se tam dostat)

                                                   : Složité řešení osvětlení (želva potřebuje být blízko žárovky, kvůli vyhřívání)

                                                   : Uvolňované chemikálie

                                                   : Ztěžuje to čistění akvária.

 

Ostrůvek z obchodu

Sice nevím, pro co se rozhodnete Vy, ale já si vybral tuto variantu. Koupil jsem si na internetu dva ostrůvky a vybral si ten lepší.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ostrůvek 1.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ostrůvek 2.

Ostrůvek číslo 1 mám momentálně ve vlatním akváriu (želváriu) a nemůžu si na nic stěžovat. Připevnil jsem ho ke sklu pomocí magnetů, tím pádem mně neobtěžují  žádné přísavky jako u ostrůvku č.2. Jelikož ostrůvek zabírá velmi málo místa (Což je jedna z jeho hlavních výhod) tak umožňuje želvě podplouvat pod ním. Nemusím se ani starat o hladinu vody, protože se ostrůvek automaticky přizpůsobí (díky magnetům). Jediná jeho nevýhoda je asi cena, ale pokud vám dělá problém dát 300Kč za ostrůvek, tak by jste si ani želvu neměli pořizovat.

Ostrůvek číslo 2

Ačkoliv ho nepoužívám, tak ho stejně mohu doporučit. Kdysi ho používal u želv můj bratr a želvy byly šťastné a spokojené. Rozdílů si jistě všimnete na fotkách a tak nemá cenu je tady rozebírat. Množná bych jen podotkl, že tento ostrůvek má menší stabilitu a pokud si větší želva stoupne na okraj, tak se částečně ponoří do vody. Raději proto zvolte ostrůvek č.1.

 

 

 

Lampa, osvětlení
 

 Toto je poměrně jednoduché. Ze začátku vám bude stačit obyčejná lampička na čtení, kterou namíříte na místo, kde se želva vyhřívá (tím myslím ostrůvek).  Jediné, co se na tomto dá pokazit je použití zářivky (Tu rozhodně nepoužívejte!) a výkon žárovky, který by údajně neměl být vyšší než 20W.  Píši "údajně" protože sám mám žárovku o výkonu 40W a želva je zdravá a snad i spokojená (To se dá zjistit podle řeči těla). Tato žárovka mi dokáže osvětlit celé akvárium a dokonce i o pár stupňů Celsia zahřívá vodu.

 

Filtr

 Filtr není nutný, ale pokud si ho nepořídíte, tak budete muset vodu vyměňovat 2krát do týdne a to za chvíli začne být opravdu velmi nepříjemné.  S kvalitním filtrem bude stačit vyměňovat vodu 2krát do měsíce a podle neověřených informací lze (Ve velikém akváriu) s několikanásobně více výkonným filtrem vodu vyměňovat pouze 6krát až 8krát ročně! Možná se ptáte, jak vybrat správný filtr? Na internetové stránce ............................. máte vždy u filtrů uvedeno, do kolika litrového akvária se hodí, Vy by jste si správně měli vybrat takový, který zvládne čistit 2krát větší akvárium (objemově), než je to vaše.         

Dám příklad: Máte akvárium o objemu 50 litrů.  10 litrů zabere dekorace, filtr, ostrůvek (zvláště pokud nemáte ten kupovaný), také nenapustíte vodu až do vrchu, to je -15 litrů. Voda zaplní zbylých 25 litrů. 2x25 litrů=50 litrů. To zanmená, že v tomto případě by jste měli koupit filtr, který zvládne vyčistit alespoň 50-ti litrové akvárium. Pozor! Nemělo by zvládat vyčistit akvárium větší než 75 litrů, to by byl v akvárium silný proud a želva by prakticky nemohla plavat. (Maximální hodnotu jsem získal přičtením 50% k těm 50 litrům.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Vodní želvy